Форс-мажори в умовах війни
Не зважаючи на війну бізнес не зупиняється. Адже попит не зупиняється ні для виробництва, ані для продажу товарів та послуг. Все відбувається як і раніше, але з урахуванням особливих умов.
Непередбачувані обставини воєнного часу
Треба взяти до уваги, що виконанню взятих на себе зобов’язань можуть завадити непередбачувані обставини:
- труднощі з логістикою (зруйноване складське приміщення через вибух, або транспортний засіб доставки тощо);
- ускладнення через торгові обмеження;
- комунікаційні ускладнення (відсутність інтернету для електронного листування, відсутність зв’язку) тощо.
Щоб підстрахувати себе радимо більш детальніше звертати увагу на певні пункти при складанні договору, особливу увагу приділити пункту "ФОРС-МАЖОРИ".
Чи вважається форс-мажором війна?
Торгово-промислова палата України (ТПП України) засвідчила своїм листом від 28.02.2022 № 2024/02.0-7.1, що військова агресія проти України є форс-мажорною обставиною.
Але! Зазначимо, що сам факт того, що йде війна не є самим фактом наявності форс-мажору, навіть якщо це зазначено в договорі. За таких обставин, якщо виникає випадок, який впливає на порушення виконання умов через війну, необхідно отримати довідку Торгово-промислової палати України (ТПП).
На сьогоднішній день на деяких територіях України, наприклад, Нікополь, частина Донецької області, частина Луганської області, Марганець дійсно визнана територіями, на яких розповсюджується форс-мажор. Там безпосередньо ведуться бойові дії, тому не потрібно навіть брати довідку ТПП України.
Однак на інших територіях України, якщо сталося порушення умов виконання договору і ви вважаєте, що там є дія виконання форс-мажорних обставин ви маєте обов'язково не зволікаючи звернутися до ТПП та пройти певні етапи для отримання цього сертифікату.
Треба зазначити, що дуже важливо розрізняти комерційні ризики та умови форс-мажору. Адже війна вносить свої корективи у ведення українського бізнесу нині. Тому певні ризики (наприклад, фінансові, в наслідок економічного спаду, або зростання курсу валют) мають бути врахованими вже зараз. Оскільки віднести їх до обставин непоборної сили неможливо.
Як застерегти себе додатково в разі настання певних форс-мажорних обставин?
Якщо ви розумієте, що певні обставини, які відбуваються в наслідок війни на території Україні, можуть завадити вам виконати зобов’язання перед клієнтом, треба ставитись більш обачніше під час співпраці.
Як мінімум, можна підготуватись при настанні, на зразок, таких обставин:
- не було світла;
- була повітряна тривога - не працював банк - не можливо було подати якісь документи вчасно;
- під час доставки сировинитовару було ушкоджено транспортний засіб в результаті нанесеної агресором ракетної атаки тощо.
Потрібно все це документувати одразу, шляхом листування або на електронну адресу, яка зареєстрована в єдиному реєстрі, або (навіть краще) поштою відправити фізичного листа.
Бо, якщо справа дойде до суду, ви будете мати документальні підтвердження, що ви робили все від вас залежне і ці документи будуть враховані. Буде легше виграти справу. Адже у вас буде офіційне підтвердження, наприклад, що банк був дійсно зачинений в конкретний час; чи підтвердження того, що згорів склад через ракетний удар, де зберігалася продукція; чи через аварійне вимкнення світла не змогли виконати в строк ваші зобов’язання, бо виробнича лінія стала.
Є й варіант такого, що коли ви аргументуєте все перед контрагентом з цим документальним підтвердженням, то справа до суду навіть може і не дійти.
Тому нині рекомендуємо все документувати.
Якщо ви стикнулись вже з такого роду проблемами – звертайтесь! Команда нашого адвокатського бюро допоможе вам в цій справі.