Корпоративний договір або Статут: роз'яснення підприємцям
Найближчим часом президент повинен підписати Законопроект №4470 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо корпоративних договорів». Розглянемо докладніше, що обіцяють нововведення бізнесу і як правильно складати корпоративний договір.
Управління товариством
При реєстрації ТОВ (Товариства з обмеженою відповідальністю) підприємець отримує на руки установчі документи (статут, установчий договір). Як правило, весь процес не займає багато часу. І тим більше, мало хто вникає в просторові фрази типового статуту підприємства. Складанню цього документа не приділяється належної уваги з причини високої вартості послуг адвокатів або ж через недбальство. Однак шаблонний статут несе в собі загрозу нормальній роботі компанії. У цьому випадку на допомогу приходить корпоративний договір.
Виділимо основні пункти документа, що стосуються прав управління:
- спосіб голосування на зборах засновників;
- можливість відчуження/ придбання частки за вказаною ціною або в разі настання певних обставин;
- через інші дії, описані в договорі (управління, припинення діяльності, виділення нової юрособи спільноти);
- право на продаж частки у випадках, зазначених в договорі.
Головною відмінністю корпоративного договору від статуту є його таємність.
Іншими словами, статут - це відкритий, установчий документ. Він реєструється і доступний контрагентам підприємства.
Корпоративний договір є конфіденційним, зміст якого не розголошується і відомий лише підписантам. Отже, ніхто крім учасників товариства не має право знати текст договору.
При необхідності в корпоративний договір можна вносити зміни і доповнення, що не підлягають реєстрації. Але тільки за згодою всіх учасників.
Плюси укладення корпоративного договору
Корпоративний договір несе в собі фінансову стабільність, мінімізацію ризиків з боку кожного із засновників товариства. Наприклад, в тексті договору можна прописати особливі умови при продажу, відчуження та придбання мажоритарним акціонером частки. Отже, права міноритарних учасників будуть захищені.
У разі конфлікту інтересів між партнерами, які мають рівні права, в корпоративному договорі вказуються умови переходу частки акцій і їх вартість.
Щоб уникнути тривалих судових процесів, рекомендується також прописувати порядок врегулювання спорів між учасниками товариства.
Відзначимо, корпоративний договір укладається не тільки між усіма учасниками. Міноритарні акціонери можуть скласти такий документ з метою володіння 10 відсотковою часткою, що дає право на подачу позову до суду, або ж створення мажоритарного загального учасника.
Резюме
Корпоративний договір - гнучкий правовий документ, що враховує особливості управління конкретного суспільства, і взаємини акціонерів.
Потрібна юридична допомога або юридична консультація онлайн? Натисніть тут