Чим загрожує самовільне підключення до електричних мереж
Комунальні платіжки не радують око. Щоб якось скоротити витрати, споживачі часто підключаються до електричних мереж нелегально. Отже, користуються ресурсом безкоштовно. За самостійне підключення і відсутність приладу обліку споживаної електроенергії передбачаються штрафні санкції.
Сума штрафу
Кожен випадок самовільного (незаконного) підключення до електромережі розглядається індивідуально. Постанова НКРЕКУ No562 від 04.05.2006 «Про затвердження Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією» містить формулу, за якою вираховується сума штрафу. Її базові складові: період порушення і пропускна здатність.
При розрахунку штрафу беруться до уваги наступні параметри:
- тарифи в залежності від приналежності (група і клас напруги);
- споживання електроенергії на добу;
- кількість днів незаконного споживання.
Отже, для багатоквартирного будинку і для окремо розташованої будівлі застосовується одна і та ж формула, але сума штрафу може відрізнятися.
Кримінальна відповідальність
Стаття 188-1 Кримінального кодексу України говорить: «Розкрадання електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання без приладів обліку (якщо використання приладів обліку обов'язкове) або внаслідок умисного пошкодження приладів обліку чи будь-яким іншим способом, карається штрафом від 100 до 200 не неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до 2 років або обмеженням волі на строк до 3 років ».
Норма застосовується в тому випадку, якщо самовільне підключення завдало шкоди розміром дорівнює або перевищує 100 не неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне порушення передбачає позбавлення волі до 3 років або виправними роботами на строк до 2-х років.
Штраф за використання лічильника без пломб
Прилад обліку електроенергії пломбируется в обов'язковому порядку. Виходячи з п.14 Постанови КМУ No1357 від 26.07.1999 р, споживач зобов'язаний самостійно стежити за справністю лічильника. У разі пошкоджень або відсутності пломби, необхідно повідомити компанію-постачальника. Якщо цього не зробити - штраф.
Нічого платити не потрібно, якщо повідомили вчасно, але проблему ліквідували не одразу.
Особливості обліку споживання електроенергії
За словами споживачів, прилади обліку можуть «обманювати», завищуючи реальні показники. Це відбувається через некоректний підрахунок імпульсів.
Наприклад, кіловат * год. дорівнює 3200 імпульсам (відображається світлодіодом «А»), але є лічильники, що показують кіловат * год. в 1600 імпульсів. Виходить, з таким приладом споживач платить за спожиту електроенергію в 2 рази більше!
Перевірку приладу обліку можна провести самостійно або ж запросити фахівця.
Якщо цього не зробити, так і будете оплачувати за подвійним тарифом.
Адвокатське бюро «Герман і партнери» розбереться з будь-якими проблемами Вашого бізнесу. Судові спори з державними органами - наша стихія.