Судові суперечки: яка роль відводиться адвокату
Розмови про те, що представляти інтереси відповідача в суді незабаром зможуть тільки адвокати, ведуться давно. Проект нового Цивільного процесуального кодексу вже містить фразу «професійна правова допомога» (замість «правова допомога»). Завдяки нововведенню законодавець сподівається, що адвокати отримають право більшою мірою впливати на розвиток судового процесу.
Судові витрати
Розділ ЦПК про судові витрати (ст. 84) доповнений видами правової допомоги і докладним описом. Стаття 138 проекту ЦПК також містить інформацію про визначення витрат і судових повноважень.
На думку експертів, новий ЦПК повинен показати людям, що будь-які судові суперечки краще вирішувати шляхом переговорів.
Статтею 136 проекту ЦПК буде введена нова формула для розрахунку судових витрат. Точніше, забезпечення і попередня оплата.
Якщо парламент України прийме проект ЦПК, позивач повинен буде внести на депозитний рахунок суду суму, що компенсує витрати з розгляду справи, задоволення клопотань, експертизи, залучення сторонніх фахівців та ін. У разі відсутності забезпечення, суд може відмовити у відкритті провадження.
Згідно з проектом ЦПК суд може зобов'язати заявника «профінансувати» можливі витрати відповідача. Так, після вивчення клопотання судом, відповідач має право вимагати від заявника фінансове забезпечення на професійну юридичну допомогу. Гроші в такому випадку поступають на депозитний рахунок суду.
Думки сторін
Проект нового ЦПК може привести до того, що фінансовий аспект стане «каменем спотикання» на шляху до справедливості. Особливо туго доведеться громадянам з мінімальними доходами, які не володіють майном.
Виходячи з практики, найчастіше досудові спори врегульовуються між рівними сторонами. Економічно сильному заявнику просто нецікаво домовлятися з відповідачем.
Розробники проекту ЦПК вважають, що авансові платежі при судових розглядах допоможуть скоротити число «позовів заради позовів». Найчастіше підприємства подають в суд щоб налякати опонента або ж затягнути судовий розгляд іншої справи.
Гарна новина
Закон України «Про судовий збір» також планують змінити. Так, суд матиме право звільнити заявника від сплати судового збору або ж скоротити його суму, в залежності від проведеної оцінки майнової складової. Судовий збір не повинен перевищувати 5% доходу людини в рік, в іншому випадку - заплатить держава.
Отже, незаможні громадяни зможуть сподіватися тільки на безоплатну правову допомогу.
Адвокатське бюро «Герман і партнери» - професійна правова допомога бізнесу, судові суперечки, договір абонентського обслуговування.