Наразі під час воєнного стану український бізнес має безліч проблем, щоб вижити на ринку сьогодення. Ще гостроти додає проблема з реєстрацією податкових накладних.
Нагадаємо, податкова накладна – це документ в електронному форматі, який подає підприємство, як платник податку, для обліку податкового зобов’язання та податкового кредиту. Зареєстрований у ДПС цей документ дозволяє підприємцю зменшити податок.
Після постанови Кабміну № 1154, прийнятої в жовтні 2022 року, кількість заблокованих накладних збільшилась вдвічі.
Проблема полягає в тому, що через блокування податкової накладної виникає податкове зобов’язання, яке потребує, звісно, сплати.
Ускладнення виникає через ряд причин, зокрема, й через розширення критеріїв ризикованості товарів.
Що робити, якщо ваші податкові накладні заблокували або є відмова у їх реєстрації?
Після отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної у платника податку є 365 днів для подання пояснень для підтвердження інформації зазначеній у податковій накладній.
Якщо після надання документів та пояснень податкову щось не влаштувало (а, з огляду на досвід, є багато моментів, які не влаштовують), тоді податкова виносить рішення про відмову в реєстрації.
Після отримання пояснень податковий орган протягом 5 робочих днів приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної.
Якщо отримано відмову в реєстрації податкової накладної, є 2 варіанти оскарження:
1. в адміністративному порядку – до комісії вищого рівня;
2. одразу до суду.
Зауважимо, що для звернення до суду потрібно рішення про відмову у реєстрації податкової та і для оскарження в адміністративному порядку також.
Рішення, яке оскаржується, повинно містити обґрунтовану підставу для відмови в реєстрації податкової накладної із зазначенням, які саме документи не надані платником податків, які б дали змогу отримати позитивне рішення в його бік.
Строки оскарження в адміністративному порядку
Процедура оскарження в адміністративному порядку вважається досудовою й розглядається комісією вищого рівня.
Для такого оскарження встановлений певний строк – протягом 10 робочих днів з моменту отримання рішення про відмову в реєстрації.
При цьому строк розгляду скарги комісією вищого рівня 10 календарних днів.
Строк оскарження в судовому порядку
Строк звернення до суду – 6 місяців з моменту отримання рішення про відмову в реєстрації.
Якщо ж рішення оскаржувалось в адміністративном порядку - строк звернення до суду 3 місяці з моменту отримання рішення комісії вищого рівня за результатами розгляду скарги.
Також слід зазначити, що оскарження відмови податкової накладної в реєстрації, які відбувалося вже в суді, не може бути подане для оскарження в адміністративному порядку.
Хто займається підготовкою документів для оскарження відмови/блокування податкових накладних?
Зазвичай підприємці в своїх компаніях назначають відповідальними бухгалтера. Коли вже стикаються з першими ускладненнями блокування – виникають проблеми, адже дуже рідко бухгалтер компанії може вирішити ці питання, навіть у досудовому порядку.
Тому у випадку залучення одразу податкового адвоката на перших етапах вирішення проблем з блокуванням або відмовою реєстрації податкових накладних у реєстрі ДПС дає певні переваги. А саме:
- зменшення головного болю, бо адвокат має великий досвід у таких справах і знає як максимально ефективно та швидко вирішити ці питання;
- економія часу;
- економія бюджету, адже якщо вийде вирішити всі питання в досудовому порядку ви не будете нести, як мінімум, судові витрати.
Адвокати АБ «Герман і партнери» мають великий досвід у вирішенні такого роду проблем з позитивним винесенням рішення в бік наших клієнтів. Дуже часто в нашій практиці лише професійно правильно складений пакет документів веде до розблокеровки податкової накладної без шляху до суду. Наші адвокати з податкових спорів не використовують шаблонних рішень. Тільки індивідуальний підхід до кожної справи.
Не гайте час і звертайтесь!