Реєстр боржників і чому в ньому краще не бути
Єдиний реєстр боржників представляє собою систематизовану базу даних з відомостями про боржників, що ведеться з метою оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов'язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна, водночас дані реєстру є відкритими та розміщуються на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України.
Єдиний реєстр боржників містить відомості щодо прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), дати народження боржника — фізичної особи або найменування, ідентифікаційного коду юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань боржника — юридичної особи; найменування органу або прізвище, ім'я, по батькові та посади посадової особи, яка видала виконавчий документ; найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, номеру засобу зв'язку та адреси електронної пошти виконавця; номера виконавчого провадження; категорії стягнення (аліменти, штраф тощо).
Якщо в ході перевірки реєстру буде встановлено, що особа, яка звернулася для відчуження нерухомого майна значиться у реєстрі боржників, нотаріус або реєстратор зобов’язаний відмовити у здійсненні реєстраційних дій та повідомити органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю про майно, з питань відчуження якого звернувся боржник.
Виконавець, не пізніше наступного робочого дня з дня отримання такого повідомлення зобов’язаний прийняти рішення про накладення арешту на таке майно.
Крім того, треба пам’ятати, що інформація, внесена до реєстру є відкритою і може бути перевірена кредитором у разі необхідності отримання кредиту та роботодавцем при прийомі на роботу.
Також важливо знати, що відповідно до п. 3-1 ч.1 ст. 28 Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» відповідні боржники, що мають борг по аліментам не можуть вносити зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, якщо на момент подання заяви про внесення змін вони мають відкриті виконавчі провадження про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці.