Земельна реформа: народне благо чи розпродаж угідь
Зараз на порядку денному стоїть проведення земельної реформи. Тим більше, що через два тижні український уряд збирається на канікули. Що ж обіцяє земельна простим громадянам і чого очікувати від скасування мораторію на продаж, розбиралися адвокати.
Проекти земельної реформи
Існує кілька проектів земельної реформи, що містять загальні умови.
Наведемо їх:
- встановлення мінімальної вартості Га землі;
- заборона на придбання іноземцями та юридичними особами;
- обмеження володіння Га землі в однією особою;
- перепродаж землі та інше.
Наприклад, в тексті проекту № 5535 «Про обіг земель сільськогосподарського призначення» йдеться про те, що під час реалізації першого етапу державну землю може продавати Держгеокадастр, а об'єднання територіальних громад - комунальну і підвідомчу державну. Другий етап передбачає продаж землі фізичними особами - пайовиками, а третій - покупку землі юрособами.
Іноземцям встановлюється граничний термін володіння землею до 2030 року. При цьому фізособа може мати не більше ніж 500 Га, юрособа - до 33% (вираховується територіально). У разі продажу земельних наділів в перші 3 роки після придбання доведеться сплатити податок з різниці в розмірі 90%.
У Геокадастр пропонують продати через онлайн-аукціон 1 мільйон Га протягом двох років (1-й етап). В ході 2-го етапу встановити сформувати ціну Га і допустити до покупки / продажу приватних осіб. Проект не передбачає участі в земельних операціях іноземців та юросіб.
На думку деяких чиновників, Україна вже давно готова відкрити ринок землі. Перший етап слід розпочати з дозволу на торгівлю землею між фізособами-українцями. Плюс ввести обмеження у вигляді продажу одній людині не більше 200 Га і пені в 50% з різниці при перепродажі в перші 3 роки після придбання земельного наділу.
Перспектива
Тема землі досить слизька і непопулярна. У грудні минулого року депутати продовжили мораторій на продаж землі. Але зараз на кону отримання кредиту МВФ, і ВР в будь-якому випадку доведеться підтримати один з проектів земельної реформи. В іншому випадку, грошей не бачити.